Lekcja biologii we Wrocławiu

Pamiętasz swoją klasę do lekcji biologii? Zapewne znajdowało się tam kilka eksponatów nikłej jakości które miały zachęcić Cię do namacalnego wniknięcia w świat przyrody. Jednak wbrew oczekiwaniom nauczycieli robiły zupełnie coś innego. Bo czy zakurzona wypchana sowa wzbudzi Twój podziw? Zbiór roślin w gablocie przypominał Ci raczej przypadkowo dobrane chwasty? A może szkieletowi człowieka brakowało prawej ręki? Dlatego nie ma co się co dziwić, że wychodząc z zajęć opuszczałeś pracownię z wielką ulgą. Jednak na szczęście ludzi rządnych wiedzy, są miejsca które odpowiednio odsłaniają tajniki przyrody i pomagają zafascynować tematem. Bez wątpienia do takich miejsc należy Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego. Wycieczka w progi tego miejsca, jest ciekawą propozycją na spędzenie spokojniejszego, leniwego popołudnia w stolicy Dolnego Śląska Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego działa od 1814 roku, sprawiając, iż jest on najstarszym tego typu obiektem w kraju. II wojna światowa nie była łaskawa dla muzeum. Z bombardowań wyszła jedynie cało ówczesna Sala Szkieletowa. Po zakończeniu rozpoczęła się żmudna praca nad odbudową dawnej świetności. Śmiało można stwierdzić, iż się powiodła. Obecnie można obejrzeć około 3000 eksponatów. Sprawne zwiedzanie gwarantują ścieżki tematyczne: Świat zwierząt, Świat roślin, Układ kostny kręgowców, Owady i człowiek. Muzeum może się poszczycić posiadaniem w swojej kolekcji takich unikatowych okazów jak alka olbrzymia, wilk workowaty czy papuga karolińska. Jednak większości zwiedzających najbardziej zapadają w pamięć układ kostny jelenia olbrzymiego, wymarłego 10 tys. lat temu, podziwianego w ramach wycieczki „Układ kostny kręgowców”  oraz szkielet największego żyjącego zwierzęcia na ziemi czyli płetwala błękitnego, znajdującego się na „Ścieżce zwierząt” Również do perełek zbioru muzeum, zalicza się najlepiej zachowana w Polsce czaszka tura, który był poprzednikiem bydła domowego. W średniowieczu giną ostatnie ślady bytowania tego gatunku.  Muzeum możemy zwiedzać od wtorku do piątku, w godzinach 9.00-15.00 oraz w weekendy między 10.00 a 16.00. Bilet ulgowy możemy zakupić w cenie 5 złotych, który przysługuje  dzieciom w wieku powyżej 4 lat, uczniom i studentom oraz rencistom i emerytom w wieku do 70 lat. Normalny bilet wstępu kosztuje 8 złotych. Bezpłatnie wystawy mogą zwiedzać dzieci w wieku do 4 lat, studenci Wydziału Nauk Biologicznych UWr. oraz nauczycielom i opiekunom grup (1 opiekun na 10 osób). Również, po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji możemy skorzystać z usług przewodnika. Za to urozmaicenie będzie trzeba zapłacić 20 złotych, jeśli zwiedzanie odbędzie się w grupie od jednej do trzydziestu osób. Jeśli grupa będzie liczyć więcej niż trzydzieści osób, zapłacimy 30 złotych.
Ponadto Muzeum dysponuje fachową biblioteką skupiającą się na tematyce przyrodniczej. Znajdujący się tam księgozbiór jest najlepszym źródłem informacji o faunie i florze w Europie Środkowej.  Po założeniu sobie karty czytelniczej możemy wypożyczać książki ora inne opracowania. Jeśli mamy życzenie wpaść do czytelni, możemy to uczynić w tych samych godzinach, w których czynna jest wypożyczalnia, czyli od 10.00 do 14.00
Muzeum znajduje się na ulicy Sienkiewicza 21 naprzeciwko Wyższej Szkoły Filologicznej. Jest to centrum miasta, więc nie będziemy mieć jakiegokolwiek problemu z dojazdem. Teraz tylko pozostaje odnaleźć w sobie trochę chęci i śmiało można podziwiać piękno zagadkowej przyrody.
 

Najnowsze artykuły z kategorii miejsca: