Jerozolima (Izrael) – pół świata w jednym mieście

Jerozolima - Ściana Płaczu zdjęcie snobki.pl/fla

Na świecie istnieją miasta większe i mniejsze, o bogatszej lub nieco bardziej skromnej historii niż Jerozolima. Możemy wśród nich znaleźć również i takie, które – co być może wydaje się niemożliwe – odegrały niezwykle istotną rolę w historii nie tylko danego regionu, ale i całej ludzkości. Czasami działy się w nich wiekopomne wydarzenia, czasami stanowiły główny ośrodek rozwoju ważnej cywilizacji. Wśród grona takich „szczególnych” miast znajdziemy jedno, w którym zderzają się – nierzadko dosłownie – trzy wielkie religie i kultury. Wśród gór Judei, na Bliskim Wschodzie leży tytułowa Jerozolima, jadno z najstarszych miast tego świata.
Jerozolima była doskonale znana już w starożytności i czasach biblijnych, była niezwykle istotnym ośrodkiem w średniowieczu; obiektem długotrwałej walki pomiędzy Muzułmanami a cywilizacją Zachodu. W XIX i XX wieku znowu pojawiły się siły, które wyciągnęły po nią ręce chcą objąć ją we władanie. Walka pomiędzy państwem Izrael a zamieszkującymi te regiony Arabami trwa po dziś dzień i nic nie wskazuje na to, aby w okolicy tej rychło miał nastać pokój.

Jerozolima – co czynią ją tak niezwykłą?

Wróćmy jednak do tego, co czyni z Jerozolimy tak ważne miasto. Dość popularne powiedzenie mówiące, że jest to święte miejsce trzech wielkich religii ma bardzo dużo słuszności – Jerozolima odegrała oraz odgrywa niesamowicie istotną rolę zarówno w Judaizmie, Chrześcijaństwie jak i w Islamie. W Jerozolimie znajdują się świątynie zaliczane do najważniejszych obiektów sakralnych tych religii na świecie: dla Muzułmanów jest to meczet Al-Aksa czy Kopuła na Skale, dla wyznawców Judaizmu Ściana Płaczu – jedyna pozostałość po dawnej Świątyni Jerozolimskiej – zaś dla Chrześcijan: Bazylika Grobu Świętego. Jerozolima posiada ponadto wielowiekową historię, a w czasie swojego istnienia była już we władaniu właściwie wszystkich wymienionych wyżej kultur. Oprócz starożytnego Izraela władali tutaj między innymi Rzymianie, Arabowie, europejskie rycerstwo oraz Turcy. Każda z tych cywilizacji pozostawiła tutaj coś po sobie, co w dużym stopniu przyczynia się do stale narastających konfliktów pomiędzy mieszkańcami.

Jerozolima – konflikty

Jerozolima prawdopodobnie długo jeszcze będzie jednym z największych punktów zapalnych tego świata. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to miasto pod każdym względem wyjątkowe. Przyjeżdżając tutaj warto chociaż na chwilę zapomnieć o wszystkich kwestiach politycznych, bowiem niesamowite znaczenie tego miejsca wznosi się znacznie ponad nie.

Najnowsze artykuły z kategorii miejsca: