Sycąca zupa z czerwonej fasoli

Gęste, pożywne zupy na bazie roślin strączkowych doskonale rozgrzewają w chłodniejsze dni, a miseczka takiej potrawy z powodzeniem może zastąpić cały obiad i napełnić brzuchy nawet największych głodomorów. Moją dzisiejszą propozycją dla Was jest zupa z czerwonej fasoli. Warzywo to jest powszechnie znanym symbolem kuchni meksykańskiej, ale doskonale komponuje się również z naszymi rodzimymi produktami. Fasola ma dużo białka i witamin, a także stymuluje rozwój i utrzymanie mikroflory jelitowej. Tyle korzyści ze zjedzenia jednego warzywa!
Przygotowanie zupy fasolowej trzeba sobie zaplanować przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem. Aby miała ona swój niepowtarzalny smak i odpowiednia konsystencję, należy na minimum 12 godzin przed rozpoczęciem gotowania namoczyć fasolę w wodzie (na szklankę fasoli trzy szklanki wody), w której następnie będzie się ona gotowała (pozostają w niej cenne składniki odżywcze wypłukane podczas namaczania). W żadnym wypadku nie możemy użyć do przygotowania tego dania fasoli z puszki! Należy się zaopatrzyć także w wędzone żeberka lub kości schabu, co może nie być takim łatwym zadaniem, ponieważ niestety nie da się ich spotkać powszechnie w każdym sklepie mięsnym. Ostatecznie możemy zastąpić je kawałkiem słusznie ogorzałej wędzonki, ale efekt już nie będzie taki sam.
Składniki

250 g czerwonej fasoli
1 kg wędzonych kości od schabu lub żeberek
½ selera
1 marchewka
1 pietruszka
2 cebule
½ pora
przyprawy: sól, pieprz, majeranek, 3 liście laurowe

Namocz fasolę na noc i kiedy będzie odpowiednio napęczniała, dodaj pokrojone na kawałki żeberka, uzupełnij wodą i gotuj aż do momentu w którym fasola będzie miękka. Cebule obierz, przekrój na poł i przełóż do fasoli. Czas gotowania zależy od wielu czynników: gatunku fasoli, okresu jaki upłynął od jej zebrania, stopnia namoczenia, dlatego go nie podaję, a twardość fasoli trzeba po prostu kilkukrotnie sprawdzać. Obierz warzywa (marchewka, pietruszka, seler i por), umyj i pokrój na małe kawałki (marchewkę np. w słupki, pora w plasterki, pietruszkę i selera w niewielką kostkę).
Kiedy fasola będzie już ugotowana, wyjmij żeberka i przełóż je na talerz. Do fasoli dodaj pokrojone uprzednio warzywa i liście laurowe. Gotuj wszystko do aż do miękkości. Następnie usuń z zupy cebule i liście, przypraw solą, pieprzem i odrobiną majeranku. Uwaga! Majeranek jest bardzo aromatyczny, dlatego trzeba uważać z jego ilością, bo całkowicie zdominuje subtelny aromat fasoli i warzyw. Ostudzone żeberka obierz z mięsa i pokrój je w małe kawałki. Zupę podawaj gorącą i posypuj porcją mięsa.

Najnowsze artykuły z kategorii przepisy: