Co oznacza skrót LC?

redakcja | 31.01.2021 12:26

legit check
legit check | sergign envato

LC to akronim używany w świecie streetwear, który oznacza  "Legit Check". Legit z angielskiego w języku mówionym oznacza, że coś jest  autentyczne, oryginalne czy prawdziwe. Łącząc legit z czasownikiem check mamy określenie, które oznacza sprawdzanie oryginalności. 

Antonimem słowa legit, który funkcjonuje w Polsce jest fejk.

W przypadku oferty sprzedaży LC potwierdza, że produkt da się sprawdzić pod względem autentyczności, a w przypadku kupujących, że chcą kupić tylko legitny produkt, i że na pewno będą sprawdzać jego autentyczność.

Skąd potrzeba legit check w streetwear?

Subkultura streetwear napędza się ciągłą odsprzedażą ubrań i butów, których ceny w przypadku krótkich kolekcji potrafią wzrosnąć do dziesiątków tysięcy złotych. Ceny i charakterystyka resellingowego rynku sprawia, że pojawia się wiele ofert z podróbkami lub prób oszustwa kupujących.  

Jak zrobić legit check?

Jak tylko masz minimalne podejrzenie, że produkt może być podrobiony, albo kupujesz z nowego sklepu internetowego lub na grupie FB, sprawdź:

  • sprzedawcę – poproś o NIP i REGON, które możesz sprawdzić na CEIDG, czyli w Centralne Ewidencji i Informację o Działalności Gospodarczej. Dane sklepu powinny pokrywać się z danymi z CEIDG.
  • sprawdź kod produktu i porównaj z innymi ofertami w sieci.  
upper sneaker
streetwear