Jak wygląda strach przed lataniem?

Strach przed lataniem dotyczy wielu ludzi, choć nie wszyscy się do tego przyznają i nie u wszystkich występują silne objawy. Strach wiąże się czasami z lękiem wysokości lub obawą przed katastrofą. Badania pokazują, że większość ludzi boi się utraty kontroli, gdyż podczas lotu uzależnieni jesteśmy całkowicie od umiejętności pilotów oraz sprawności maszyny. Niektórzy odczuwają tylko delikatny niepokój, lecz u innych symptomy lęku potrafią być niezwykle dokuczliwe. Do najczęstszych objawów aviofobii można zaliczyć: spocone dłonie, mdłości i ucisk w żołądku, przyspieszone bicie serca, płytki oddech, ból głowy.

Jak przezwyciężyć strach przed lataniem?

Aby przezwyciężyć lęk przed lataniem, należy sobie uświadomić, że jest to rodzaj stresu. Przed lotem warto przeanalizować sobie fakty dotyczące bezpieczeństwa tej formy transportu, który wciąż uważany jest za najbezpieczniejszy (statystyki wypadków). Osoby bojące się latać powinny korzystać z dobrych i renomowanych linii lotniczych, co psychologicznie pomoże zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Podobnie może pomóc zapoznanie się z procedurami bezpieczeństwa obowiązującymi w samolocie. Dzień przed lotem powinno się zadbać o pełen relaks: dobrze jest spędzić, choć godzinę na aktywności sportowej, która wpłynie na wytworzenie się endorfin, hormonów szczęścia oraz zadbać o odpowiednio długi i spokojny sen. W razie potrzeby można nawet zażyć ziołowy środek nasenny. Jest to bardzo ważne, gdyż podczas bezsennej nocy przychodzą do głowy najczarniejsze myśli, co nakręca spiralę lęku i może doprowadzić nawet do ataku paniki. Ponadto niewyspany organizm nie będzie umiał poradzić sobie ze stresem podczas lotu, co może nasilić objawy somatyczne. Posiłek przed lotem powinien być lekkostrawny, aby zminimalizować ryzyko sensacji żołądkowych. W zależności od długości lotu warto zaopatrzyć się w ciekawą książkę, odtwarzacz filmów lub muzyki. Jeśli oddamy się podczas lotu ciekawemu zajęciu, czas szybciej minie. W sytuacjach, gdy naprawdę nie potrafimy opanować zdenerwowania, można zażyć tabletkę uspokajającą, najlepiej co najmniej pół godziny przed lotem.

Pogadaj ze specjalistą

Artykuły dziennikarskie nigdy nie zastąpią lekarzy i specjalistów! Jeżeli Twój problem jest jeszcze bardziej skomplikowany i wiesz, że nasze rady nie przyniosą efektów, skontaktuj się ze specjalistami.