Godzina w błękicie

Nie trzeba być nurkiem i jechać na kraniec świata, żeby podziwiać wspaniałe okazy podwodnej fauny i flory. Wystarczy zarezerwować sobie wolne popołudnie i wybrać się do Akwarium Gdyńskiego, które jest największym tego typu obiektem w Polsce. Podglądanie zaaranżowanych z rozmachem fragmentów wielu podwodnych królestw, jest bardzo przyjemną formą spędzania wolnego czasu dla każdego, bez względu na wiek.
Jako muzeum Morskiego Instytutu Rybackiego, pierwsze Akwarium powstało w latach 70-tych XX wieku,  w ostatnim czasie zostało poddane modernizacji i rozbudowie, dostosowując swoje wnętrza także dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo (windy, rampy, poręcze, specjalne toalety). Najciekawsze okazy do kolekcji gdyńskiego Akwarium przywozili polscy kapitanowie statków, którzy zdobywali je pływając na najbardziej egzotycznych wodach całego świata.
Żaby spokojnie i bez pośpiechu obejrzeć całą ekspozycję należy zarezerwować sobie ok. 1,5 godziny. W sezonie turystycznym najlepiej unikać odwiedzin w godzinach porannych i południowych (ok. godz. 17-18 aż do zamknięcia ruch jest mniejszy i unikniemy długich kolejek do kasy). W zbiorach Akwarium znajduje się ok. 250 gatunków zwierząt (ryby, płazy, gady i bezkręgowce) oraz ponad tysiąc różnorodnych okazów roślin. Największymi atrakcjami są rekiny, węgorze elektryczne, skrzydlice ogniste czy strzelczyki indyjskie, które w czasie polowania na owady mogą je bez większych problemów strącić z liścia do wody. Największe wrażenie na odwiedzających robi żywa rafa koralowa, wśród której przemykają małe kolorowe rybki. Najmłodsi z zaciekawieniem przyglądają się konikom morskim, rozgwiazdom, ośmiornicom i meduzom. Dzieci mogą także poznać w bliska i dotknąć wybrane okazy ryb w Basenie Mokrym, który znajduje się na końcu trasy dla zwiedzających. W sezonie jest tam naprawdę tłoczno! Dla najmłodszych przygotowano również salę wypełnioną pluszowymi maskotkami uszytymi na wzór wodnych stworzeń. Zwiedzanie ułatwia dobrze oznakowana trasa turystyczna, która nie pozwala na ominięcie żadnej z prezentowanych ekspozycji. Przy wyjściu można nabyć pamiątkowe katalogi i albumy związane z akwarium, Morzem Bałtyckim i Zatoką.
Akwarium znajduje się przy wodach Zatoki Gdańskiej, na samym końcu Mola Południowego (Śródmieście), w bliskim sąsiedztwie takich atrakcji jak „ORP Błyskawica” i żaglowiec „Dar Pomorza”. Położenie w sąsiedztwie najważniejszych punktów komunikacyjnych w Gdyni, pozwala na swobodny dojazd z dowolnego miejsca.  W sezonie turystycznym można przypłynąć na nadbrzeże Pomorskie (ok. 2 min. od Akwarium) jednym ze statków należących do floty Tramwajów Wodnych (bliższe informacje na stronie http://komunikacja.trojmiasto.pl/tramwajwodny.php). Akwarium jest czynne w zależności od sezonu w godzinach: 9:00 – 19:00 (od 1 kwietnia do 31 maja i od 1 września do 30 września), 09:00 – 20:00 (od 1 czerwca do 31 sierpnia) i 10:00 – 17:00 (od 1 października do 31 marca). Ostatnie bilety są sprzedawane na pół godziny przed zamknięciem obiektu. Bilet normalny można nabyć za 24 zł, natomiast bilet ulgowy to wydatek rzędu 16 zł, i przysługuje dzieciom w wieku przedszkolnym powyżej 4 lat, uczniom szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich, studentom do 26 roku życia, emerytom i rencistom, oraz opiekunom grup liczącym powyżej 10 osób
Więcej informacji i aktualności pod adresem  http://www.akwarium.gdynia.pl

Najnowsze artykuły z kategorii miejsca: