Bursztynowa Komnata

Bursztynowa komnata, to pełny wystrój komnaty stworzony z bursztynu na zamówienie króla Prusa Fryderyka I Hohenzollerna. Obecnie nie ma informacji dotyczących jej położenia oraz nie wiadomo czy ciągle istnieje.
Historia Bursztynowej Komnaty.
W roku 1701 król Fryderyk I Hohenzollern zamówił u gdańskiego mistrza bursztyniarskiego Andreasa Schlütera wykonanie
bursztynowego wystroju swojego gabinetu znajdującego się w pałacu Charlottenburg położonym pod Berlinem. Prace nad stworzeniem gabinetu trwały 11 lat. W rezultacie bursztyn pokrył powierzchnię 71,7 m², a prac nie dokończono ze względu na śmierć króla Fryderyka I.
W roku 1716 car Cesarstwa Rosyjskiego Piotr I Wielki, podczas swojej wizyty w Prusach, otrzymał w prezencie od Fryderyka Wilhelma wystrój komnaty. Zdemontowany i zapakowany do skrzyń, bursztyn wyruszył w drogę Petersburga.
Jak się jednak okazało na miejscu nie było ani odpowiednich zapasów bursztynu ani mistrzów bursztyniarstwa wykwalifikowanych na tyle, aby uzupełnić brakujące elementy. Tym sposobem skarb jakim były bursztynowe zdobienia pozostał niewykorzystany przez wiele lat. Dopiero w roku 1743 caryca Elżbieta I postanowiła wykorzystać bursztynowe tablice do zaaranżowanie komnaty w Pałacu Zimowym. Projektem zajął się Włoch Francesco Bartolomeo Rastrelli, natomiast naprawą uszkodzonych elementów konserwator zabytków i sztukator Aleksander Martelli. Bursztynowy Gabinet pełnił funkcje reprezentacyjne do roku 1755, w którym na polecenie carycy Elżbiety I rozebrano go, a następnie przeniesiono do znajdującego się pod Petersburgiem Carskiego Sioła.
Tam, w Wielkim Pałacu Letnim, stworzona została Bursztynowa Komnata. Bursztyn pokrywał 74 m² powierzchni pomieszczenia. Choć powierzchnia ścian tego pomieszczenia wynosiła 312 m² Rastrelli zdołał stworzyć wrażenie dominującego bursztynu. Mimo ciągle wprowadzanych poprawek, Bursztynowa Komnata została oddana do użytku w roku 1756.
W pomieszczeniu zaczęto gromadzić meble oraz ozdoby wykonane z bursztynu, a w Carskim Siole otwarto pracownię bursztyniarską, w której wytwarzano rozmaite przedmioty wykonywane z bursztynu. Do końca XVIII wieku Bursztynowa Komnata stanowiła swego rodzaju galerię sztuki bursztyniarskiej.
Upadek Bursztynowej Komnaty
Od XIX do XX wieku stan bursztynowej komnaty ulegał pogorszeniu. Meble i dzieła sztuki zdobiące pomieszczenie zostały przeniesione do innych sali, a zdobienia ścian miały zostać zdemontowane i wysłane do Gdańska w celu konserwacji. W wyniku wybuchu Pierwszej Wojny Światowej, do konserwacji nigdy nie doszło. W roku 1941 Niemcy zrabowali komnatę, a następnie wysłali ją na zamek krzyżacki w Królewcu. W roku 1944 bursztynowa komnata została ponownie zdemontowana, po czym umieszczona w piwnicach zamku. To ostatnie potwierdzone informacje dotyczące Bursztynowej Komnaty.
Legenda bursztynowej komnaty cały czas jest żywa i budzie ogromne emocje. Co chwilę nowe grupy poszukiwaczy przygód próbują rozwiązać tajemnicę bursztynowej komnaty.
źródło: www.amber.com.pl/zasoby/historia-bursztynu/item/750-bursztynowa-komnata-w-carskich-palacach

Podobne wpisy:

Najnowsze artykuły z kategorii miejsca: